top of page

Дитяча гігієна

Дітям, так само як і дорослим, рекомендується регулярно проводити професійну гігієнічну чистку зубів, в ході якої знімаються зубні відкладення, в тому числі в тих місцях, які неможливо адекватно очистити за допомогою щітки: очищається зубодеснева борозна, пришийкова область.
Звичайно, засоби і методи, якими проводиться ця процедура, дещо відрізняються від «дорослих». Після чищення виконується процедура для зміцнення емалі, в даному випадку одноразово наноситься фторомісний гель. Концентрація активних компонентів в ньому висока, тому досить його використання 1 раз в 3 місяці. Найбільш доцільні такі аплікації в той момент, коли емаль знаходиться в стадії дозрівання. В ході професійної гігієни зуби повністю очищаються від нальоту, зміцнюються гелями, і таким чином емаль дозріває в найбільш сприятливих умовах.
До речі, процедури ремінералізації, які проводяться за рекомендацією стоматолога, здатні зупинити розвиток карієсу на самій початковій стадії процесу (стадії білої плями). У цей момент емаль ще не зруйнована, вона просто стає більш пухкою. Якщо зміцнити її за допомогою гелевих аплікацій, її стан стабілізується. Це ще один аргумент на користь регулярного відвідування стоматолога - помітити такий карієс може тільки фахівець. А оскільки ситуація змінюється дуже швидко, важливо своєчасно вжити відповідних заходів.
Коли перший раз показати дитину стоматолога?
Найкраще - проконсультуватися зі стоматологом ще в період вагітності. І він розповість, що потрібно робити, щоб зуби дитини були здоровими, попередить про те, чого робити не можна. Оскільки жоден з батьків не бажає поганого своїй дитині, проблеми найчастіше виникають через незнання.
Перший огляд доцільний після прорізування перших зубів для виявлення вихідного ступеня мінералізації емалі. Далі приводити дитину на огляди слід регулярно - один раз в три місяці або з тією частотою, яку визначить лікар.
Така періодичність пов'язана з тим, що, як ми з вами вже говорили, в перші роки життя дитини її зуби ще формуються, емаль знаходиться в стадії дозрівання і ризик розвитку карієсу дуже високий. У дітей раннього віку каріозний процес може протікати бурхливо: оскільки стінки зуба дуже тонкі, за 3 місяці може розвинутися не тільки карієс, а й пульпіт. Все це може протікати без яких-небудь зовнішніх проявів, тобто дитина ні на що не скаржиться. У віці 4-5 років карієс часто розвивається на контактних поверхнях (між двома сусідніми зубами) і помітити його може тільки фахівець під час огляду, що підтверджується на рентгенівському знімку. За порожниною рота необхідний постійний контроль. Краще зайвий раз привести дитину до стоматолога і переконатися, що все добре, а якщо з'явилася якась проблема, вирішити її своєчасно.
В ході оглядів, при необхідності, проводяться різні профілактичні заходи. Наприклад, зовсім маленьким дітям призначають аплікації кальційфосфатовмісних гелів, які зміцнюють емаль в процесі її дозрівання. Такі аплікації батьки роблять дітям вдома, гель наноситься після чистки зубів. Мінімальний курс становить 20 днів. Повторний курс проводиться через місяць або рідше, в залежності від рекомендацій стоматолога в кожному конкретному випадку.

bottom of page