top of page

Лікування карієсу у дітей

Карієс і наслідки

Найпоширеніше стоматологічне захворювання - карієс. Причому чим молодша дитина, тим більш бурхливо може протікати каріозний процес. Основним провокуючим фактором для його виникнення є нічне багаторазове пиття солодких рідин. Щоб заспокоїти дитину, батьки дають йому ріжок з молоком, підсолодженим кефіром або чаєм. Дитина смокче і засинає з пляшкою. Якщо за зубами не забезпечується адекватний догляд, мікроорганізми, які знаходяться в товщі зубного нальоту, поглинають солодке і виділяють кислоту, яка агресивно діє на ще незміцнілу емаль. І навіть в тому випадку, якщо зуби були вичищені перед сном, солодке питво порушує рН баланс в порожнині рота. Проблема ускладнюється ще й тим, що вночі значно знижено слиновиділення і зуби фактично залишаються без природного захисту. Нижні зуби захищені мовою; крім того, під язиком знаходяться протоки великих слинних залоз, і слиновиділення (хоча і мінімальне) все ж таки присутнє. Але верхні зуби в такій ситуації стають дуже вразливими, і не дивно, що вони швидко руйнуються. Місяць, два - і вони ламаються, кришаться, і фактично від них нічого не залишається. Саме так виглядає картина класичного «пляшкового» карієсу. Інша його назва - циркулярний, оскільки уражається не одна поверхня, а як би «тане», сколюється емаль на всіх поверхнях зубів. Щоб такої проблеми не виникало, в нічний час слід давати дитині тільки воду або несолодкі чаї. У більш старшому віці можуть бути рекомендовані трав'яний або зелений чай. До речі, зелений чай містить велику кількість фтору (особливо в другій заварці) і є хорошою профілактикою стоматологічних проблем. Потрібно тільки звертати увагу на те, яким дією він володіє: заспокійливі чаї рекомендуються на ніч, а тонізуючі - протягом дня.

Майже всі діти люблять солодке. Але якщо ми з вами хочемо, щоб зуби у дитини залишалися здоровими, треба враховувати кілька моментів, що стосуються споживання солодких продуктів. По-перше, дуже важливо стежити за тим, щоб вживання солодкого не було частим і безконтрольним. Інакше великий ризик виникнення карієсу.
Чому? Ланцюжок розвитку карієсу такий: частина мікроорганізмів, які знаходяться в товщі зубного нальоту, мають властивість поглинати вуглеводи і виділяти кислоту, яка і розчиняє емаль. Тому дуже важливо за допомогою описаних вище засобів індивідуальної гігієни очищати зуби від нальоту. Частіше давайте дітям жорстку їжу: це хороший спосіб самоочищення зубів і тренування жувальних м'язів. По-друге, з солодкого краще давати ті продукти, які не дуже довго затримуються в порожнині рота. Наша слина має властивість нейтралізовувати кислоту. У нормі після прийому солодких нормальний кислотно-лужний баланс (рН баланс) в порожнині рота відновлюється протягом 40 хвилин. А якщо дитина часто протягом дня смокче льодяники - один за іншим? Тоді рН баланс не встигає нормалізуватися, недостатньо часу для відновлення захисних властивостей слини, і емаль зубів стає більш уразливою. Те ж саме відбувається, якщо дитина поїла (наприклад, солодкого печива) і в порожнині рота залишилися частинки їжі.
Що стосується вуглеводів, рекомендується знизити прийом легкозасвоюваних вуглеводовмісних продуктів, оскільки вони, з одного боку, несуть в собі велику кількість калорій, а з іншого - багато що з них (особливо солодощі), що вживаються часто і безконтрольно, є провокуючим фактором для виникнення і розвитку карієсу . Тому має сенс віддати перевагу корисним вуглеводам (крупи, фрукти, ягоди, овочі і зелень).
Вітаміни, як і мікроелементи, впливають і на формування зубощелепної системи майбутньої дитини. Зокрема, при дефіциті в організмі жінки жиророзчинних вітамінів знижується міцність дентину і емалі, зуби дитини будуть слабо стійкими до утворення карієсу, може виникнути гіпоплазія емалі і інші проблеми.
Крім того, фахівці відзначають залежність: у дітей із захворюваннями щитовидної залози частіше виникає карієс. Або інший приклад: гестаційний цукровий діабет - порушення вуглеводного обміну, вперше виникло або виявлене під час вагітності. У більшості випадків проблема зникає після пологів. Але високий рівень цукру в крові вагітної жінки може привести до порушення закладки зубів у майбутньої дитини. Чим раніше будуть виявлені подібні патології, тим раніше буде вжито заходів, які дозволять нормалізувати ситуацію.
Основа нальоту, який з'являється у дітей, - це ороговілий епітелій. Поки зуби ще не прорізалися, він ніде не накопичується. Але прорізування першого зуба - сигнал до того, що відтепер і завжди зуби потрібно чистити. 
Тут хочеться нагадати про елементарні правила особистої гігієни, тому що часом ми, стоматологи, стикаємося з їх кричущими порушеннями. Наприклад, коли дорослі беруть в рот ложку (або соску), перевіряючи, чи не гаряча вона, перш ніж дати її дитині. Робити цього не можна - і ось чому. Діти народжуються зі стерильною порожниною рота і кишечником. Багатьом батькам відомо, що в перші три місяці життя у дитини часто виникають проблеми «з животом». Це нормальне явище (тільки заподіює багато занепокоєння як малюкові, так і батькам), оскільки в даний період йде привикання кишечника до мікрофлори з навколишнього середовища. Але, для того щоб цей процес протікав фізіологічно, ні в якому разі не можна в нього втручатися. З огляду на склад мікрофлори порожнини рота дорослих, агресивну мікрофлору пародонтальних кишень людей похилого віку, для організму дитини таке втручання - просто катастрофа. Згідно з науковими дослідженнями, встановлена ​​пряма залежність між станом порожнини рота у дорослих людей і розвитком карієсу у дітей, за якими вони доглядають.

bottom of page