top of page

Лікування пульпіту у дітей

Випадок з практики
Малюкові 1 рік 4 місяці. Звернулися в клініку зі скаргами на руйнування передніх зубів протягом 1,5 місяців. У процесі бесіди з батьками з'ясувалося, що два місяці тому хлопчик перехворів бронхітом і для лікування необхідний був прийом антибіотиків. Під час і після хвороби дитина погано спала, вередувала. Знайомі порадили «заспокійливий чай», основними компонентами якого були яблучний оцет і мед. З таким «чаєм» в пляшці дитина спала всю ніч. Як результат - вимушена необхідність видалення уражених зубів, які вже навіть не підлягали лікуванню. А адже в цій ситуації і батьки, і їхні знайомі керувалися лише бажанням допомогти дитині. Перший огляд доцільний після прорізування перших зубів для виявлення вихідного ступеня мінералізації емалі. Далі приводити дитину на огляди слід регулярно - один раз в три місяці або з тією частотою, яку визначить лікар. Така періодичність пов'язана з тим, що в перші роки життя дитини її зуби ще формуються, емаль знаходиться в стадії дозрівання і ризик розвитку карієсу дуже високий. У дітей раннього віку каріозний процес може протікати бурхливо: оскільки стінки зуба дуже тонкі, за 3 місяці може розвинутися не тільки карієс, а й пульпіт. Все це може протікати без яких-небудь зовнішніх проявів, тобто дитина ні на що не скаржиться.

У віці 4-5 років карієс часто розвивається на контактних поверхнях (між двома сусідніми зубами) і помітити його може тільки стоматолог під час огляду, що підтверджується на рентгенівському знімку. За порожниною рота необхідний постійний контроль. Краще зайвий раз привести дитину до стоматолога і переконатися, що все добре, а якщо з'явилася якась проблема, вирішити її своєчасно. В ході оглядів, при необхідності, проводяться різні профілактичні заходи.

Наприклад, зовсім маленьким дітям призначають аплікації кальційфосфатвмісних гелів, які зміцнюють емаль в процесі її дозрівання. Такі аплікації батьки роблять дітям вдома, гель наноситься після чистки зубів. Мінімальний курс становить 20 днів. Повторний курс проводиться через місяць або рідше, в залежності від рекомендацій стоматолога в кожному конкретному випадку. Періодичність відвідування стоматолога залежить від ситуації в порожнині рота, яка в свою чергу визначається в тому числі і ретельністю індивідуального догляду. До речі, в цьому сенсі дуже показовий урок контрольованої гігієни. Такий урок проводить з дитиною гігієніст- стоматолог. Суть його полягає в наступному. Попередньо зуби дитини фарбуються спеціальним барвником (індикатором), що виявляє зубний наліт, після чого дитина самостійно чистить зуби - так, як він звик. Потім разом з гігієністом дивиться, де саме залишилися сліди барвника, чому так вийшло і що потрібно робити для того, щоб поліпшити якість чистки. Такі уроки гігієни бажано проводити неодноразово. Тоді дитина дійсно зрозуміє, що і як потрібно робити, як тримати щітку, якими рухами чистити зуби, з яким натиском, як користуватися флосом та інше. І не тільки зрозуміє, але і засвоїть ці навички. З нашого досвіду, в теорії діти знають практично все і легко можуть розповісти про те, що і як потрібно робити. Дитині потрібні саме практичні навички, йому потрібно не тільки розповісти, але і показати. І тоді з часом він зрозуміє: є засіб зберегти зуби здоровими і ніколи їх не лікувати. І це засіб в його власних руках. За нашими спостереженнями, сучасні школярі досить освічені: вони знають, чому виникає карієс і як з ним боротися. Але, на жаль, практичні навички сильно відстають від теорії. Наприклад, після огляду п'ятикласник на наше зауваження про незадовільну гігієну відповів: «Чистити марно, в нашій родині наліт передається у спадок» - це ми б прокоментували так: в цій сім'ї не прийнято самостійно, відповідально і активно підтримувати гарний гігієнічний стан порожнини рота (чистити зуби); простіше перенести відповідальність на нібито спадковість.

Лікування «молодих» постійних зубів у дітей має особливості, пов'язані з незавершеним розвитком кореня. Батьки повинні бути готові до того, що лікування при ускладненому карієсі (пульпіті або травмі зуба з розкриттям нерва) не буде одномоментним. В даному випадку всі зусилля стоматологів спрямовані на те, щоб формування кореня тривало без порушень. Таке лікування може займати півроку, рік і навіть півтора року. Всередину зуба закладаються спеціальні ліки, дефект закривається тимчасовою пломбою, потрібні контрольні відвідування для заміни ліків і т.д.
Треба відзначити: весь процес лікування - і молочних, і постійних зубів - планується на тлі процедур ремінерализації. По-перше, аплікації мінеральними гелями дещо знижують чутливість емалі і відповідно стає нижчий больовий поріг під час лікування. По-друге, як ви вже знаєте, ці процедури добре працюють на зміцнення емалі, що дозволяє стабілізувати процес розвитку карієсу. Якщо діяти по-іншому, ми завжди будемо займатися тільки лікуванням. Але ж наше завдання - не тільки вилікувати зуби, але і постаратися, щоб в подальшому ніяких проблем не виникало. Тому профілактичні заходи завжди є наріжним каменем.

Анестезія: показання до застосування. Рішення про те, використовувати чи ні під час лікування анестезію, приймає лікар, оцінивши вік дитини, його емоційний настрій, в залежності від складності проблеми і обсягу майбутнього лікування. Як правило, місцева анестезія застосовується у випадках, якщо діагностовано глибокий карієс або пульпіт. Попередньо на місце вкола наноситься спеціальний гель з анестетиком для зниження чутливості в місці ін'єкції. Ми обов'язково промовляємо з дитиною всі ті відчуття, які він буде відчувати, і, звичайно, намагаємося не показувати шприц, відволікаючи дитину. Якщо карієс неглибокий і обсяг лікування невеликий, можливе лікування і без анестезії. У цьому випадку ми також завжди детально пояснюємо, що і навіщо робимо, в доступній дітям формі. В процесі лікування завжди є можливість переключити увагу дитини на щось інше - він не «зациклюється» на процесі лікування. Наприклад, почистили порожнину в зубі - перерва; прополоскали рот - знову відволіклися. Постійно відбувається зміна позицій, ми весь час прагнемо чимось дитину зацікавити. Щоб після закінчення лікування він вийшов з кабінету стоматолога з позитивними враженнями та в гарному настрої. А що сказати про загальний обезболювання? У ряді випадків застосування загального знеболювання (наркозу) - єдина можлива умова для лікування - «паличка-виручалочка». Наприклад, якщо дитина зовсім маленька і йому ще нічого неможливо пояснити, але його чекає великий обсяг лікування: наприклад, з 20 молочних зубів карієсом уражено 18. Більш того, необхідне термінове лікування, інакше в будь-який момент можуть виникнути болі, розвинутися набряк та ін. В цьому випадку має сенс віддати перевагу загальному знеболюванні, щоб за один раз впоратися з усіма проблемами. Правда, у дитини не було періоду адаптації, тому після закінчення лікування йому належить познайомитися зі стоматологом як би заново. Краще, звичайно, якщо це станеться в плановому порядку, а не тоді, коли виникне така проблема. На плановому огляді є можливість почати профілактичні заходи. Якщо проводити їх регулярно, дитина поступово звикне до відвідування стоматолога. Це дуже важливо. Тому що ще одним свідченням до загального знеболювання є стійке негативне ставлення до лікування. Лікувати насильно не можна ні в якому разі, оскільки сильні негативні переживання запам'ятовуються - народжуються комплекси. Жоден вилікуваний зуб не вартий тих психологічних проблем, які можуть виникнути і з якими потім дуже важко впоратися. Тому, якщо налагодити контакт не виходить, рекомендується лікування із застосуванням загального знеболювання. А потім поступово починається налагодження мирних стосунків. У випадках, коли необхідний наркоз, у деяких батьків виникає справжня паніка. А адже в цій галузі за останній час відбулися революційні зміни. З повною на те підставою можем сказати, що при індивідуальному підборі виду наркозу його дія делікатна, а вихід з нього - комфортний.

bottom of page