top of page

Професійна гігієна зубів

Професійна гігієна порожнини рота - це система науково обґрунтованих лікувально-профілактичних заходів, що виконується медичним персоналом, спрямована на оздоровлення органів і тканин порожнини рота, а також на профілактику виникнення та прогресування стоматологічних захворювань.
Поняття «професійна гігієна» включає не тільки механічне зняття зубних відкладень. Існує три основні групи заходів: профілактичні, навчальні та лікувальні.

На першому візиті проводять огляд порожнини рота і реєструють стан зубів і ясен в медичній карті стоматологічного хворого. Пацієнту пояснюють цілі і завдання проведення професійної гігієни порожнини рота, демонструють зубні відкладення, наявні у нього в порожнині рота. Далі лікар приступає до визначення індексів гігієни порожнини рота, видалення зубних відкладень і на підставі отриманих даних дає рекомендації по правильному догляду за порожниною рота. У разі великої кількості зубного каменю, в перші відвідини лікарем проводиться його видалення з зубів.

Основні етапи проведення професійної гігієни порожнини рота:
1. Індексна оцінка гігієнічного стану порожнини рота.
2. Мотивація пацієнта.
3. Антисептична обробка порожнини рота.
4. Знеболювання.
5. Видалення зубних відкладень.
6. Шліфування і полірування зубів.
7. Зрошення порожнини рота.
8. Контроль якості проведених маніпуляцій.
9. Фтор-профілактика.
10. Підбір індивідуальних засобів гігієни та навчання гігієнічним навичкам.
11. Визначення дати наступного відвідування.

Індексна оцінка гігієнічного стану порожнини рота
Оцінка наявності зубних відкладень (зубного нальоту і зубного каменю) важлива з кількох причин:
• для визначення ділянок найбільшого накопичення зубних відкладень;
• для оцінки ефективності чистки зубів пацієнтом;
• для визначення ризику розвитку у пацієнта карієсу зубів і захворювань пародонту (чим більше нальоту і каменю, тим вищий ризик).
Оцінити присутність зубних відкладень можна кількісними і якісними методами.
Якісна оцінка передбачає виявлення локалізації відкладень зубного нальоту і зубного каменю:
• візуально;
• за допомогою стоматологічного зонда (якщо нальоту чи каменю достатньо багато);
• шляхом фарбування спеціально призначеними для цього барвниками.

Кількісна оцінка присутності зубних відкладень відбувається за допомогою різних індексів, що дозволяють визначити локалізацію зубного нальоту і зубного каменю, а також виміряти їх площу до і після використання гігієнічних засобів. Результати фіксуються в медичній карті стоматологічного хворого.

Засоби для індивідуальної гігієни порожнини рота
(Пам'ятка для пацієнтів)

Зубні щітки
Зубна щітка є основним інструментом для видалення відкладень з поверхні зубів і ясен. В даний час існує безліч моделей зубних щіток. Зубна щітка складається з ручки і робочої частини (головки) з розташованими на ній пучками щетинок.
Типи зубних щіток відрізняються:
• формою і розмірами ручок і робочої частини,
• розташуванням і густотою, довжиною та якістю щетинок.
Для зубних щіток використовують натуральну щетину або синтетичне волокно. Для використання кращі щітки зі штучною щетиною.
Ефективність використання зубної щітки визначається правильним індивідуальним підбором з урахуванням її жорсткості, величини
щіткового поля, форми і частоти розташування волокон.
Існує п'ять ступенів твердості зубних щіток:
• дуже жорсткі
• жорсткі
• середні
• м'які
• дуже м'які

Рекомендації по використанню зубної щітки тій чи іншій мірі жорсткості індивідуальні. Найбільш широко застосовуються щітки середнього ступеня жорсткості. Дитячі зубні щітки виготовляють з дуже м'якого або м'якого волокна. Зубні щітки такого ж ступеня жорсткості рекомендується використовувати пацієнтам з ураженням пародонту. Жорсткі і дуже жорсткі зубні щітки можна рекомендувати лише особам зі здоровими тканинами пародонту, проте, при неправильному методі чищення вони можуть травмувати ясна і викликати стирання твердих тканин зуба. Щітки середньої жорсткості і м'які найбільш ефективні, так як щетинки у них більш гнучкі і краще проникають в міжзубні проміжки. Величина робочої частини визначає здатність зубної щітки очищати всі поверхні зубів, навіть важкодоступні. У даний час (як для дорослих, так і для дітей) рекомендується використовувати щітки з маленькою голівкою, якими легко маніпулювати в порожнині рота. Її розміри для дітей - 18-25 мм, для дорослих - не більше 30 мм, при цьому волокна зібрані в пучки, які розташовується зазвичай в 3 або в 4 ряди. Таке розташування волокон дозволяє краще очистити всі поверхні зубів. Існує безліч моделей зубних щіток з різними формами робочої частини. У більшості випадків робоча частина зубних щіток має пучки щетинок різної висоти: довші (м'які) по периферії, більш короткі - в центрі. Нові моделі зубних щіток мають виступи для кращого очищення молярів і глибокого проникнення в міжзубні проміжки, а також активне поглиблення, яке дозволяє очищати всі поверхні зубів і проводити масаж в області прикріплених ясен. Деякі головки зубних щіток складаються зі сполучення пучків щетинок різної висоти і розташованих під різним кутом до основи. Кожна група пучків сприяє більш ретельному видаленню нальоту в тій чи іншій області зубного ряду.
Нові моделі зубних щіток часто мають індикатор - два ряди пучків волокон, пофарбованих різнобарвними харчовими барвниками.
У міру використання щітки відбувається їх знебарвлення. Сигнал для заміни щітки - знебарвлення на 1/2 висоти щетинки, що зазвичай відбувається через 2-3 місяці при щоденній дворазової чищення зубів.
Існують зубні щітки, у яких при чищенні зубів (протягом 2-3 хвилин) змінюється первісний колір ручки. Таку модель зубної щітки можна рекомендувати дітям для можливості привчити дитину правильно чистити зуби. Такою же властивістю володіють зубні щітки, у яких в ручку вмонтоване брязкальце. При правильних (вертикальних) рухах щітки видається звук, а при горизонтальних (неправильних) зубна щітка «мовчить». Електричні зубні щітки - з їх допомогою здійснюються кругові або вібруючі автоматичні руху робочої частини, це дозволяє ретельно видаляти зубний наліт і одночасно здійснювати масаж ясен. До додаткових засобів гігієни порожнини рота відносяться зубочистки, зубні нитки (флоси), спеціальні зубні щітки і йоржики.

Зубні пасти

Зубні пасти повинні добре видаляти м'який зубний наліт, залишки їжі; бути приємними на смак, володіти хорошою освіжаючою дією і не мати побічних ефектів: місцевоподразнюючих та алергізуючих. Основними компонентами зубних паст є абразивні, гелеутворюючі і піноутворюючі речовини, а також аромати, барвники, біологічно активні компоненти та речовини, що поліпшують смакові якості пасти. Ефективність чищення зубів залежить від абразивних компонентів паст, які забезпечують очищуючу і поліруючу дію. Наймасовішим лікувально-профілактичним засобом
є фторомісні зубні пасти. Ці пасти рекомендуються дітям і дорослим для профілактики карієсу зубів.
Для прискорення регенеративних процесів слизової оболонки в зубні пасти вводять біологічно активні компоненти - ферменти, масляні розчини вітамінів А і Е, каротолін. Останнім часом широко використовуються лікувально профілактичні зубні пасти, що сприяють зменшенню кровоточивості ясен, що володіють слабким знеболюючим, вираженим протизапальним і регенеративним ефектом.

11.jpg
bottom of page